Karacadağ Kalkınma Ajansı, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Dicle Kalkınma Ajansı ve GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi işbirliğinde kuruluş çalışmaları başlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk melek yatırım ağı olan GAPBAN Hazine ve Maliye Bakanlığınca akredite edildi.

GAPBAN bölgenin girişim ekosistemine önemli katkılar sunacak. Girişim fikrini hayata geçirmek isteyen ya da işini geliştirmek isteyen girişimciler hem finansal destek bulacak hem de tecrübeli melek yatırımcıların deneyimlerinden ve networklerinden faydalanacak.

Melek yatırımcı olmak isteyen tüm yatırımcılar GAPBAN’a başvurarak GAPBAN aracılığıyla lisans alabilecek.

Melek yatırımcı olmak için yıllık net gelirinin en az 200.000 TL olması ya da kişisel servetinin en az 1 milyon TL olması gerekiyor. Ayrıca Banka ve finansal kuruluşlarda fon veya portföy yöneticisi olarak görev yapmış ya da büyük işletmelerde en az genel müdür yardımcısı pozisyonunda çalışmış ya da teknokentlerde görev almış deneyimli kişiler de başvuru yapabiliyor.

Melek yatırımcılar startuplara yaptıkları yatırım tutarlarının % 75’ini yıllık beyannamelerine konu kazançlarından yıllık 1.000.000 TL’ye kadar indirebilirler.